RXEF030S
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF030S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF030S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RXEF030S |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 72V 300MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.39 | $0.374 | $0.362 | $0.305 | $0.253 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.23 | $0.196 | $0.173 | $0.155 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 72V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 3s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RXEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 2.1 Ohms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 880 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2655-000 RXEF030SHF |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.500" (12.70mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 300mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 600mA |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 300mA |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RXEF030S, use the request quote form to request RXEF030S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RXEF030S.The price and lead time for RXEF030S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RXEF030S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
