RXEF010-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF010-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF010-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RXEF010-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 0.1A(hold) 0.2A(trip) 60V 40A 0.38W 4s 2.5Ohm Radial 7.4 X 3 X 11.6mm T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.227 | $0.205 | $0.185 | $0.181 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 60V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 4s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RXEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 7.5 Ohms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 2.5 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2622-000 RXEF010-2HF RXEF010-2HF-ND RXEF010-2HFTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.457" (11.60mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 200mA |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RXEF010-2, use the request quote form to request RXEF010-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RXEF010-2.The price and lead time for RXEF010-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RXEF010-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

