RXEF005-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF005-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF005-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RXEF005-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 50MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.45 | $0.436 | $0.423 | $0.356 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $0.295 | $0.268 | $0.228 | $0.201 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 60V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 5s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia x 0.118" T (8.00mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RXEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 20 Ohms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 7.3 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RXEF005-2CT RXEF005CT RXEF005CT-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.327" (8.30mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 50mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 100mA |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RXEF005-2, use the request quote form to request RXEF005-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RXEF005-2.The price and lead time for RXEF005-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RXEF005-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

