RXE025
TE Connectivity / Raychem
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXE025 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RXE025 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RXE025 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity / Raychem |
| Description | Radial Lead Resettable Fuses Radial Lead .25A 72V 40A Imax |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 72V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 2.5s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RXE |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 3 Ohms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 1.25 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.500" (12.70mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 250mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 500mA |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 250mA |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RXE025, use the request quote form to request RXE025 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RXE025.The price and lead time for RXE025 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RXE025.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

