RWS1500B24/S
TDK-Lambda Americas, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWS1500B24/S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWS1500B24/S
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description AC/DC CONVERTER 24V 1512W
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:4kV
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Type:Enclosed
Size / Dimension:10.28" L x 5.00" W x 2.48" H (261.1mm x 127.0mm x 63.0mm)
Series:RWS-B
Power (Watts):1512W
Other Names:285-2944
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Minimum Load Required:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Efficiency:88%
Detailed Description:Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 63A 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC Input
Current - Output (Max):63A