RWR89S1200FSB12
Buy RWR89S1200FSB12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR89S1200FSB12
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 120 OHM 3W 1% WW AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Resistance:120 Ohms
Power (Watts):3W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RWR89S1200FSB12-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:120 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound