RWR89N16R9FRS70
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR89N16R9FRS70 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR89N16R9FRS70
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 16.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Resistance:16.9 Ohms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RWR89N16R9FRS70-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:16.9 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound