RWR84N1181FSRSL
Buy RWR84N1181FSRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR84N1181FSRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.18K OHM 7W 1% WW AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
Resistance:1.18 kOhms
Power (Watts):7W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RWR84N1181FSRSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:1.18 kOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound