RWR82N50R0FSBSL
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR82N50R0FSBSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR82N50R0FSBSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 50 OHM 1.5W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):1.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RWR82N50R0FSBSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:50 Ohms ±1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound