RWR81SR100FRB12
Vishay Precision Group
RWR81SR100FRB12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR81SR100FRB12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR81SR100FRB12
Manufacturer Vishay
Description Res Wirewound 0.1 Ohm 1% 1W ±650ppm/C 0.01% Ceramic Hi Temp Sil AXL Thru-Hole Bulk
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 9934 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±650ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Resistance:100 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:1135-1299
1135-1299-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:100 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound