RWR81S8R25FRS73
Buy RWR81S8R25FRS73 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR81S8R25FRS73
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Resistance:8.25 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RWR81S8R25FRS73-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:47 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:8.25 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound