RWR80N1101FRB12
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWR80N1101FRB12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR80N1101FRB12
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Resistance:1.1 kOhms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RWR80N1101FRB12-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:1.1 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound