RWR78S51R1FRB12
Buy RWR78S51R1FRB12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR78S51R1FRB12
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Resistance:51.1 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RWR78S51R1FRB12-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:51.1 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound