RWR78N41R2FRRSL
Buy RWR78N41R2FRRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR78N41R2FRRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 41.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Resistance:41.2 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RWR78N41R2FRRSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:41.2 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound