RWR74S35R7FRB12
Buy RWR74S35R7FRB12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR74S35R7FRB12
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 35.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Resistance:35.7 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RWR74S35R7FRB12-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:35.7 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound