RWR71S6R49FRRSL
Buy RWR71S6R49FRRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR71S6R49FRRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 6.49 OHM 2W 1% WW AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Resistance:6.49 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RWR71S6R49FRRSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:6.49 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound