RWR71S5R36FSBSL
Buy RWR71S5R36FSBSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RWR71S5R36FSBSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 5.36 OHM 2W 1% WW AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Series:Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Resistance:5.36 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RWR71S5R36FSBSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:5.36 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound