RWC5353EJ240-501
Laird Technologies
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWC5353EJ240-501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RWC5353EJ240-501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RWC5353EJ240-501 |
|---|---|
| Manufacturer | Laird Technologies |
| Description | TX 1 COIL 2 LAYER 24UH 5.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $7.47 | $6.79 | $4.618 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $4.21 | $3.938 | $3.803 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | 1 Coil, 2 Layer |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Series: | RWC |
| Q @ Freq: | 90 @ 100kHz |
| Other Names: | 240-2785 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 24µH |
| Function: | Transmitter |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Detailed Description: | 1 Coil, 2 Layer 24µH Wireless Charging Coil Transmitter 75 mOhm Max |
| DC Resistance (DCR): | 75 mOhm Max |
| Current Rating: | 5.5A |
| Current - Saturation: | 10A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RWC5353EJ240-501, use the request quote form to request RWC5353EJ240-501 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RWC5353EJ240-501.The price and lead time for RWC5353EJ240-501 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RWC5353EJ240-501.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

