RW3R0DBR075JT
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW3R0DBR075JT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW3R0DBR075JT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW3R0DBR075JT |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.075 OHM 5% 3W J LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | - |
| Supplier Device Package: | SMD J-Lead, Recessed |
| Size / Dimension: | 0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm) |
| Series: | RW |
| Resistance: | 75 mOhms |
| Power (Watts): | 3W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6327 J-Lead |
| Other Names: | RW3R0DBR075JTR RW3R0DBR075JTTR RW3R0DBR075JTTR-ND RW3R0J.075TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.231" (5.87mm) |
| Features: | Current Sense |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 75 mOhms ±5% 3W Chip Resistor 6327 J-Lead Current Sense Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW3R0DBR075JT, use the request quote form to request RW3R0DBR075JT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW3R0DBR075JT.The price and lead time for RW3R0DBR075JT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW3R0DBR075JT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
