RW2S0DAR150J
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW2S0DAR150J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW2S0DAR150J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW2S0DAR150J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.15 OHM 5% 2W J LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SMD J-Lead, Pedestal |
| Size / Dimension: | 0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm) |
| Series: | RW |
| Resistance: | 150 mOhms |
| Power (Watts): | 2W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 4524 J-Lead |
| Other Names: | OHRW2S0DAR150J OHRW2S0DAR150J-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.231" (5.87mm) |
| Features: | Current Sense |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 150 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 4524 J-Lead Current Sense Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW2S0DAR150J, use the request quote form to request RW2S0DAR150J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW2S0DAR150J.The price and lead time for RW2S0DAR150J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW2S0DAR150J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

