RW2S0DA100RJET
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW2S0DA100RJET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW2S0DA100RJET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW2S0DA100RJET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES SMD 100 OHM 5% 2W J LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.66 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SMD J-Lead, Pedestal |
| Size / Dimension: | 0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm) |
| Series: | RW |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Power (Watts): | 2W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4524 J-Lead |
| Other Names: | RW2S0DA100RJETR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.231" (5.87mm) |
| Features: | Current Sense |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 100 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 4524 J-Lead Current Sense Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW2S0DA100RJET, use the request quote form to request RW2S0DA100RJET pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW2S0DA100RJET.The price and lead time for RW2S0DA100RJET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW2S0DA100RJET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

