RW2S0CBR020JT
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW2S0CBR020JT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW2S0CBR020JT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW2S0CBR020JT |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.02 OHM 5% 2W J LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.659 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SMD J-Lead, Pedestal |
| Size / Dimension: | 0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm) |
| Series: | RW |
| Resistance: | 20 mOhms |
| Power (Watts): | 2W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 4122 J-Lead |
| Other Names: | RW2S0CBR020JTR RW2S0CBR020JTTR RW2S0CBR020JTTR-ND RW2S0J.020TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.227" (5.77mm) |
| Features: | Current Sense |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 20 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 4122 J-Lead Current Sense Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW2S0CBR020JT, use the request quote form to request RW2S0CBR020JT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW2S0CBR020JT.The price and lead time for RW2S0CBR020JT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW2S0CBR020JT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
