RW2R0CBR100JE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW2R0CBR100JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RW2R0CBR100JE
Manufacturer Ohmite
Description RES 0.1 OHM 5% 2W J LEAD
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±90ppm/°C
Supplier Device Package:SMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension:0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm)
Series:RW
Resistance:100 mOhms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:4122 J-Lead
Other Names:OHRW2R0CBR100JE
OHRW2R0CBR100JE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.227" (5.77mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:100 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 4122 J-Lead Current Sense Wirewound