RW1S5CAR500J
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S5CAR500J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S5CAR500J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW1S5CAR500J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SMD J-Lead, Pedestal |
| Size / Dimension: | 0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm) |
| Series: | RW |
| Resistance: | 500 mOhms |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 3916 J-Lead |
| Other Names: | RW1S5CAR500 RW1S5CAR500JBK RW1S5J.500BK |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.164" (4.17mm) |
| Features: | Current Sense |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 500 mOhms ±5% 1.5W Chip Resistor 3916 J-Lead Current Sense Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW1S5CAR500J, use the request quote form to request RW1S5CAR500J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW1S5CAR500J.The price and lead time for RW1S5CAR500J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW1S5CAR500J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
