RW1S0CKR025DE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S0CKR025DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S0CKR025DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW1S0CKR025DE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.025 OHM 0.5% 1W 4324 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.43 | $6.969 | $6.505 | $5.73 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $4.956 | $4.491 | $4.182 | $3.872 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.425" L x 0.244" W (10.80mm x 6.20mm) |
| Series: | RW1S0CK |
| Resistance: | 25 mOhms |
| Power (Watts): | 1W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 4324 J-Lead (4 Terminals) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations: | 4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.091" (2.30mm) |
| Features: | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 25 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 4324 J-Lead (4 Terminals) Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW1S0CKR025DE, use the request quote form to request RW1S0CKR025DE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW1S0CKR025DE.The price and lead time for RW1S0CKR025DE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW1S0CKR025DE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

