RW1S0BAR100FT
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S0BAR100FT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S0BAR100FT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW1S0BAR100FT |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.1 OHM 1% 1W J LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.668 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±90ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SMD J-Lead, Pedestal |
| Size / Dimension: | 0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm) |
| Series: | RW |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Power (Watts): | 1W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2512 J-Lead |
| Other Names: | RW1S0BAR100FTR RW1S0BAR100FTTR RW1S0BAR100FTTR-ND RW1S0F.100TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.141" (3.58mm) |
| Features: | Current Sense |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Current Sense Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW1S0BAR100FT, use the request quote form to request RW1S0BAR100FT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW1S0BAR100FT.The price and lead time for RW1S0BAR100FT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW1S0BAR100FT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
