RW-1106 NS RT
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW-1106 NS RT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW-1106 NS RT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW-1106 NS RT |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY DIP SP10T 10MA 5V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.26 | $1.103 | ||||
Specifications
Data sheet
| Washable: | No |
|---|---|
| Voltage Rating: | 5VDC |
| Termination Style: | J Lead |
| Series: | RW, COMAX |
| Pitch: | 0.042" (1.08mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | CKN10365TR HARW0002 RW-1106-NS RT RW-1106-NSRT RW-1106NSRT RW1106NSRT RW1106NSRT-ND |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 80°C |
| Number of Positions: | 10 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Length: | 0.276" (7.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.120" (3.05mm) |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 7,000 Cycles |
| Detailed Description: | Dip Switch SP10T 10 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 10mA 5VDC |
| Current Rating: | 10mA |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | SP10T |
| Body Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Type: | Rotary with Shaft |
| Actuator Level: | Raised |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW-1106 NS RT, use the request quote form to request RW-1106 NS RT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW-1106 NS RT.The price and lead time for RW-1106 NS RT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW-1106 NS RT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
