RVJ-50V101MH10U-R
Elna America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVJ-50V101MH10U-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RVJ-50V101MH10U-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RVJ-50V101MH10U-R |
|---|---|
| Manufacturer | Elna America |
| Description | CAP ALUM |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.66 | $0.468 | $0.308 | $0.228 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $0.194 | $0.182 | $0.171 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Series: | RVJ |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 324mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 486mA @ 100kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Other Names: | 604-1263 RVJ-50V101MH10U-R-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 100µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 100µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RVJ-50V101MH10U-R, use the request quote form to request RVJ-50V101MH10U-R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RVJ-50V101MH10U-R.The price and lead time for RVJ-50V101MH10U-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RVJ-50V101MH10U-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



