RVC2512FT51R1
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVC2512FT51R1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RVC2512FT51R1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RVC2512FT51R1 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 51.1 OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.184 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Size / Dimension: | 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm) |
| Series: | RVC |
| Resistance: | 51.1 Ohms |
| Power (Watts): | 1W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Other Names: | RVC 2512 51.1 1% R RVC251251.11%R RVC251251.11%R-ND RVC251251.1FR RVC251251.1FR-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 51.1 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RVC2512FT51R1, use the request quote form to request RVC2512FT51R1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RVC2512FT51R1.The price and lead time for RVC2512FT51R1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RVC2512FT51R1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

