RVC1206FT2M49
Buy RVC1206FT2M49 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC1206FT2M49
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 2.49M OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Series:RVC
Resistance:2.49 MOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.49 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film