RVC0402FT75K0
Buy RVC0402FT75K0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC0402FT75K0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 75K OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:RVC
Resistance:75 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:75 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film