RVA1E150MNG
Nichicon
RVA1E150MNG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RVA1E150MNG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVA1E150MNG
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 15UF 20% 25V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:FPCAP, VA
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:493-6673-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):60 mOhm
Detailed Description:15µF 25V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 60 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:15µF