RV8H-2L-AD60-C1D2
IDEC
RV8H-2L-AD60-C1D2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV8H-2L-AD60-C1D2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RV8H-2L-AD60-C1D2
Manufacturer IDEC
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 60V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):48 VAC/DC
Turn Off Voltage (Min):4.2 VAC/DC
Termination Style:Screw Terminal
Switching Voltage:250VAC - Nom
Series:RV8
Release Time:15ms
Relay Type:General Purpose with Socket
Packaging:Bulk
Other Names:1885-1760
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:DIN Rail
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Features:-
Detailed Description:General Purpose with Socket Relay DPDT (2 Form C) 60VAC/DC Coil DIN Rail
Contact Rating (Current):8A
Contact Material:Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:60VAC/DC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:6.67 kOhms
Coil Power:540 mW
Coil Current:9.0mA