RV6LAYSA105A
Precision Electronic Components Ltd.
RV6LAYSA105A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV6LAYSA105A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RV6LAYSA105A
Manufacturer Precision Electronic Components Ltd.
Description POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.510" Dia x 0.469" H (12.95mm x 11.91mm)
Series:RV6
Rotation:295°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):1M
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Other Names:RV6L105C
SLU1051S20-D
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Detailed Description:1M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Bushing Thread:1/4-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)