RV5-50V101MG10U-R2
Elna America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV5-50V101MG10U-R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RV5-50V101MG10U-R2
Manufacturer Elna America
Description CAP ALUM
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:RV5
Ripple Current @ Low Frequency:252mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:378mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:100µF