RV4LAYSA353A
Precision Electronic Components Ltd.
RV4LAYSA353A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV4LAYSA353A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RV4LAYSA353A
Manufacturer Precision Electronic Components Ltd.
Description POT 35K OHM 2W CARBON LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 49 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Round - 1.120" Dia x 0.536" H (28.45mm x 13.61mm)
Series:RV4
Rotation:314°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):35k
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Other Names:KLU3531S20-D
RV4L353C
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Detailed Description:35k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter:0.249" (6.32mm)