RV2-50V3R3MU-R
Elna America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV2-50V3R3MU-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RV2-50V3R3MU-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RV2-50V3R3MU-R |
|---|---|
| Manufacturer | Elna America |
| Description | CAP 3.3UF 50V |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.068 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Series: | RV2 |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 19mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 28.5mA @ 100kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.217" (5.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50 Ohm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 3.3µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 50 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 3.3µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RV2-50V3R3MU-R, use the request quote form to request RV2-50V3R3MU-R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RV2-50V3R3MU-R.The price and lead time for RV2-50V3R3MU-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RV2-50V3R3MU-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
