RV1512UL
Tripp Lite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV1512UL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RV1512UL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RV1512UL |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Description | DC TO AC INVERTER W/ISOBAR SURGE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $578.08 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 120VAC |
|---|---|
| Voltage - Input: | 12VDC, 120VAC |
| Type: | Inverter, UPS |
| Size: | 17.50" L x 10.50" W x 8.00" H (444.5mm x 266.7mm x 203.2mm) |
| Series: | PowerVerter® |
| Remote Capability: | Yes |
| Region Utilized: | International |
| Power - Output Surge: | 3kW |
| Power - Output Continuous: | 1.5kW |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Auto Power Transfer for UPS Mode, Battery Charger |
| Connector - Voltage Input: | Terminals, Junction Box |
| Connector - AC Output: | None (Hardwire) |
| AC Outlets: | Hardwire |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RV1512UL, use the request quote form to request RV1512UL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RV1512UL.The price and lead time for RV1512UL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RV1512UL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

