RUT2012FR470CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUT2012FR470CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUT2012FR470CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUT2012FR470CS |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung Electro-Mechanics America, Inc. |
| Description | RES 0.47 OHM 1% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 50000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.028 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series: | RUT |
| Resistance: | 470 mOhms |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.61mm) |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 470 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUT2012FR470CS, use the request quote form to request RUT2012FR470CS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUT2012FR470CS.The price and lead time for RUT2012FR470CS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUT2012FR470CS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
