RUT1608FR750CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RUT1608FR750CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUT1608FR750CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RUT1608FR750CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES 0.75 OHM 1% 1/8W 0603
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:RUT
Resistance:750 mOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:750 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film