RUT1005FR270CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUT1005FR270CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUT1005FR270CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUT1005FR270CS |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung Electro-Mechanics America, Inc. |
| Description | RES 0.27 OHM 1% 1/10W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 100000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.023 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series: | RUT |
| Resistance: | 270 mOhms |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 270 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUT1005FR270CS, use the request quote form to request RUT1005FR270CS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUT1005FR270CS.The price and lead time for RUT1005FR270CS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUT1005FR270CS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
