RUSB090
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUSB090 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUSB090 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUSB090 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 900MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 1.2s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch® |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 180 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 70 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.480" (12.20mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 900mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 1.8A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 900mA |
| Approvals: | CSA, TUV, UR |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUSB090, use the request quote form to request RUSB090 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUSB090.The price and lead time for RUSB090 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUSB090.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

