RUS175
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUS175 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUS175 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUS175 |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | POT 175 OHM 1000W WIREWOUND LIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,130.34 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Termination Style: | Solder Lug |
| Temperature Coefficient: | - |
| Taper: | Linear |
| Size - Body: | - |
| Series: | U |
| Rotation: | 335° |
| Resistive Material: | Wirewound |
| Resistance (Ohms): | 175 |
| Power (Watts): | 1000W |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | OHRUS175 OHRUS175-ND |
| Number of Turns: | 1 |
| Number of Gangs: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 175 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 1000W Solder Lug |
| Bushing Thread: | - |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Type: | Flatted |
| Actuator Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Actuator Diameter: | 0.375" (9.53mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUS175, use the request quote form to request RUS175 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUS175.The price and lead time for RUS175 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUS175.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

