RUK2012JR011CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUK2012JR011CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RUK2012JR011CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES 11M OHM 5% 1/2W 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
50000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RUK
Resistance:11 MOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:11 MOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film