RUEF110
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF110 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF110 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF110 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 1.1A(hold) 2.2A(trip) 30V 100A 0.7W 6.6s 0.07Ohm Radial 7.4 X 3 X 14.2mm Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.238 | $0.215 | $0.194 | $0.19 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 6.6s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RUEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 170 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 70 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2624-000 RUEF110HF |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.1A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 2.2A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF110, use the request quote form to request RUEF110 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF110.The price and lead time for RUEF110 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF110.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

