RUEF090-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF090-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF090-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUEF090-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 0.9A(hold) 1.8A(trip) 30V 100A 0.6W 5.9s 0.07Ohm Radial 7.4 X 3 X 12.2mm T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.252 | $0.227 | $0.205 | $0.201 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Time to Trip: | 5.9s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 339550-000 339550-000TR-ND RUEF090-2-ND RUEF090-2TR RUEF0902 RUEF090TR RUEF090TR-ND |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.480" (12.20mm) |
| Detailed Description: | PTC Resettable Fuse 30V 900mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 1.8A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 900mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUEF090-2, use the request quote form to request RUEF090-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUEF090-2.The price and lead time for RUEF090-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUEF090-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

