RUA0G151MLG
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUA0G151MLG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUA0G151MLG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RUA0G151MLG |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 4V |
|---|---|
| Type: | Polymer |
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Series: | FPCAP, UA |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Other Names: | 493-7055-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 18 mOhm |
| Detailed Description: | 150µF 4V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 18 mOhm 1000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 150µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RUA0G151MLG, use the request quote form to request RUA0G151MLG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUA0G151MLG.The price and lead time for RUA0G151MLG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RUA0G151MLG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

