RTW0370RH
TDK-Lambda Americas, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTW0370RH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTW0370RH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RTW0370RH |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 3.3V 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $476.42 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input: | 85 ~ 265 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 9.84" L x 1.57" W x 4.72" H (250.0mm x 40.0mm x 120.0mm) |
| Series: | RTW |
| Power (Watts): | 300W |
| Other Names: | RTW03-70RH |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 71°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Minimum Load Required: | No |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input |
| Efficiency: | 86% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 3.3V 70A 85 ~ 265 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 70A |
| Approvals: | CE, cURus, TUV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RTW0370RH, use the request quote form to request RTW0370RH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTW0370RH.The price and lead time for RTW0370RH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTW0370RH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
