RTS-243.3/H
RECOM Power
RTS-243.3/H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTS-243.3/H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RTS-243.3/H
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 3.3V 2W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):21.6V
Voltage - Input (Max):26.4V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:0.50" L x 0.37" W x 0.35" H (12.8mm x 9.3mm x 9.0mm)
Series:ECONOLINE RTS
Power (Watts):2W
Packaging:Tube
Package / Case:8-SMD Module, 5 Leads
Other Names:10013509
RTS243.3/H
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:SCP
Efficiency:75%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 606mA 21.6V - 26.4V Input
Current - Output (Max):606mA