RTC-72421A:ROHS
Epson
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTC-72421A:ROHS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTC-72421A:ROHS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RTC-72421A:ROHS |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Description | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 18-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.70 | $6.93 | $6.314 | $5.698 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $5.236 | $4.774 | $4.158 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Battery: | - |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Type: | Clock/Calendar |
| Time Format: | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Supplier Device Package: | 18-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | 819329 Q42724211000100 RTC-72421A ROHS RTC-72421A: ROHS RTC-72421A:ROHS-ND RTC-72421AROHS RTC72421A:ROHS SER3231 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | Parallel |
| Features: | Leap Year |
| Detailed Description: | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max): | 5µA ~ 10µA @ 2V ~ 5V |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RTC-72421A:ROHS, use the request quote form to request RTC-72421A:ROHS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTC-72421A:ROHS.The price and lead time for RTC-72421A:ROHS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTC-72421A:ROHS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

